13 Ağustos 2020
Reklam Alanı
Sağlık İçin Bir Kaç Hususa Dikkat ( 16.02.2012 )

SAĞLIK İÇİN BİR KAÇ HUSUSA DİKKAT

Havaların soğukluğu ve sık sık ani hava değişiklikleri vücut direncimizde düşmeye ve mikroplara karşı savunma gücümüzün azalmasına sebep olmaktadır.

Kalp ve damar hastalarının, tansiyon ve şekeri yüksek olanların soğuk havalarda spor ve yürüyüşe çıkmaları sakıncalı olmaktadır. Damarların daralması, kalbe giden yükün artmasıyla ani ölümler görülmektedir. Rüzgârlı ve soğuk havaya maruz kalanlarda yorgunluk ve direnç düşmesi varsa yüz felçleri de sık görülmektedir. Kulakları ve alnı kapatan şapka, bere ve atkıların kullanılması çok faydalı olmaktadır. Bazen bir şemsiye ile korunmak bile soğuk havanın vereceği birçok zararı engelleyebilir.

Aşırı nemli, fazla sıcak ya da soğuk ortamlarda yapılan sporlarda ani ölümler daha sık görülmektedir.

 

Virütik hastalıklarda da görülme sezonları sonbahardan başlayarak Mart-Nisan aylarına kadar sezon uzamaktadır. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyona sebep her ikisinde de virüslerdir. Soğuk algınlığı hafif ateş, kırgınlık, burun akıntısı, hapşurma, boğaz ağrıları ve baş ağrısı yapmakta ve hafif geçmektedir. Gribal enfeksiyonlarda ise yüksek ateş, genel kırgınlık, baş ve kas sistemi ağrıları ön plandadır. Grip basit bir hastalık olmayıp, vücut direnci düşük olanlarda orta kulak iltihabı, sinüzit, bronşit ve zatüre gibi ağır hastalıklara, hatta ölüme bile sebep olabilir. Çok farklı çeşitte virüslerin olması, hastalığı geçirenlerdeki virüslerin mutasyonla değişime uğramasıyla hastalık tekrar tekrar geçirilebilmektedir.

Soğuk havalarda alerjik ve hassas bünyelilerde virüslerin tetiklemesiyle astım krizleri ve alerjik rinitler de artmaktadır.

 

Tedavide antibiyotiklerin virüslere etkisi yoktur. Griple birlikte kulak iltihabı,koyu akıntılarla birlikte sinüzit,bronşit gibi durumlarda antibiyotikler kullanılabilir.Vücut direncini korumak için iyi giyinmeli, yatak istirahatı ve dinlenme yanında beslenmeye de dikkat edilmelidir. Bir Alman sözüne göre “soğuk havadan çok, soğuk havaya uygun sıkı giyinmemenin zararı daha çoktur” denilmektedir.

 

Beslenmemiz bol proteinli, sebze ve meyve ağırlıklı olmalıdır. Her zaman iyi bir kahvaltı yapılmalıdır. Tavuk suyu çorbasının bağışıklığa katkısı çoktur.Çorbanın içine rendelenmiş taze zencefil veya toz zencefil eklenmesi, soğan, sarımsak, pırasa doğranması, havuç, maydonoz, rendelenmiş limon kabuğu veya limon suyu çorbanın faydasını daha da arttırmaktadır.

Bol su tüketilmesi ve bitki çaylarının sık sık içilmesi de faydalıdır.Ekinezya çayı, kuşburnu, ıhlamur,papatya ve ginseng çayları da içine bir tatlı kaşığı bal,küçük küçük doğranmış ayva ile birlikte tüketilirse solunum yollarına iyi gelmektedir.Adaçayı demlendikten sonra gargara yapılarak boğaz ve ağız antiseptiği olarak faydalıdır.Bağışıklık için nar, kuşburnu marmelatı, kivi, portakal, maydonoz, domates, karnabahar, yoğurt ve kefir, sıcak süt, yumurta, omega 3 desteği, balık ve balık yağları ihmal edilmemelidir.Uykuyu rahatlatmak için ise melisa ve papatya çayları ayrı ayrı veya karıştırılarak alınabilir.

- Gripten korunmada temizlik ve hijyene, özellikle ellerin bol su ve sabunla çok iyi yıkanmasına dikkat edilmelidir.

- Gripli kimselerle yakın temastan kaçınmalı, tokalaşma,öpüşme olmamalı,ortak eşya kullanımından kaçınmalıdır.

- Stresten uzak durmalı, ruhen ve manen doygun bulunmalıdır.

- Eller yıkanmadan önce ağza ve burna dokunulmamalıdır.

- Grip aşısı kronik hastalığı olanlara, bağışıklığı baskılanmış olanlara,65 yaş üstü yaşlılara,6 aydan büyük çocuklara yapılabilir.Eylül-Ekim-Kasım aylarında aşı yaptırılabilir.Yumurta alerjisi olanlara,hamileliğin ilk 3 ayında olanlara ve ateşli hastalığı olanlara yapılmamalıdır.

- Özellikle ilk 3 aylık bebekleri korumak çok önemlidir.Akut solunum yetmezlikleri ve tıkanmalar daha çabuk gelişebilir.Bebekler öpülmemeli, kalabalık, tozlu, dumanlı ortamlara sokulmamalı, küçük çocukların kucaklarına verilmemelidir.

Oda sıcaklığı hafif nemli olarak 21-24 derece arası idealdir. Burnu sık sık tıkananlara, büyükler de dahil tuzlu-karbonatlı damlalarla beşer-onar damla akıtılmalıdır.Büyükçe bir çay bardağına ,silme bir çay kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karbonat kaynamış ılıtılmış suda eritilerek kullanılır.

Odalar sık sık havalandırılmalıdır, yan odalar ve balkonlar dahil sigara içilmemelidir.

Gripal enfeksiyon geçirenlerden 39 dereceye varan ateşi olanların, çok yoğun ve sürekli balgam çıkaranların, kulak ağrısı, yutkunma zorluğu çekenler, nefes alırken ağrı ve daralma hissi yaşayanlar, boyunda lenf bezi şişen kişilerin hiç beklemeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gereklidir.

Kalben, ruhen ve bedenen sağlık dileklerimle.

 

                                                                                                                                             Dr.Mehmet Yaşar Akarca

 

 

 

Bu sayfa 3483 kez görüntülendi.
Reklam Alanı
Mail Listesi
Derneğimiz ve web sitemiz ile ilgili değişikliklerden haberdar olmak istiyorsanız e-mail adresinizi mail listemize eklemeniz yeterli.


  İzci Sözleri  
 
İzci Daima Hazırdır!..
Anasayfa | Fotoğraf Galerisi | İletişim
Web Tasarım  Web Tasarım © 2005